تاثیر سمعک بر کاهش وزوز

وزوز غالبا ناشی از پلاستیسیتی عصبی حاصل از محرومیت ورودی های شنوایی است و با کاربرد سمعک اصوات خارجی می توانند فعالیت کافی را برای سیستم عصبی شنوایی فراهم کرده تا درک وزوز فرد کاهش یابد.

در هنگام تجویز سمعک در مبتلایان به وزوز، با توجه به ماهیت پاتولوژی و نتایج آزمونهای ادیولوژیک باید نوع آرایش تجویزی مناسب برای فرد انتخاب شود.

علایم وزوزگوش را تحت کنترل خود در آورید.

محدوده ای که در آن وزوز گوش زندگی افراد را تحت الشعاع قرار می دهد به عوامل بسیاری بستگی دارد از جمله این عوامل می توان به میزان بلندی، فرکانس، مدت زمان وزوز و میزان درک فردی هر شخص از وزوزش اشاره کرد. وزوز گوش بیماری به شمار نمی آید اما مانند درد می تواند یک نشانه باشد. برخلاف بیماری که هدف درمان است، فرد مبتلا می تواند وزوز را به عنوان یک عارضه قلمداد کند. مساله اصلی کنترل صدای داخل گوش است.

اگرچه که وزوز بیماری قلمداد نمی شود اما می تواند بخشی از یک بیماری باشد. هنگامی که شدت وزوز گوش افزایش یابد، باعث مشکلاتی چون بی خوابی، ترس و افسردگی می شود.

چگونه وزوز را کنترل کنید؟
مساله ی اصلی وزوز گوش این است که شما علیرغم میل خود سر و صدایی که نمی خواهید را می شنوید.  هنگامی که وزوز گوش برای اولین بار شنیده می شود، سریعاً مایه رنجش و آزار قلمداد می شود صدایی غیر طبیعی که توجه و حواس فرد را به سمت خود هدایت می کند. محتمل ترین توصیف می تواند این باشد که انگار گوش های شما دشمن شما هستند چرا که آغاز یک دور باطل است. در ابتدا ممکن است بیشتر زمان خود را به استراحت بپردازید و از هر گونه ارتباطات اجتماعی بپرهیزید. این گوشه گیری به دلیل کم شدن تجربه های شنوایی گوناگون ، تعاملات اجتماعی و سایر فعالیت های اجتماعی شما خواهد بود. چرا که وزوز گوش قسمت اعظم توجه شخص را به خود جلب می کند و به مرور زمان زندگی فرد را از کنترل خارج می کند. علاوه بر تمام اینها احساس یاس و نا امیدی و عدم توانایی در خصوص کنترل وزوز ، احتمالا بر شدت آن می افزاید و هوشیاری و توجه مغز به آن سمت متمرکز می شود. در نهایت اینکه این دور باطل باید متوقف شود . شما باید بتوانید وزوز گوش را از مرکز توجه خود خارج کنید و موفق به کنترل آن شوید.

درمان وزوز گوش

روش درمان وزوز گوش براساس علّت بروز آن تعیین می شود. از این جهت، می توان درمان وزوز گوش را به سه نوع دسته بندی کرد:

  • درمان تینیتوس هایی که عامل خارجی دارند:

اگر وزوزگوش در اثر فشارخون بالا، دیابت، تجمع جرم، مصرف دارو و… باشد، به دلیل عاملی خارجی رخ داده است که بیمار به کمک پزشک خود می تواند از بروز این عوامل پیشگیری کند. به طور مثال تغییر داروهای مصرفی، کنترل فشارخون و دیابت با دارو و ساکشن کردن جرم گوش می توانند راه هایی درمانی برای وزوز گوش باشند.

  • درمان تینیتوس هایی که ناشی از کم شنوایی اند:

معمولاً این نوع کم شنوایی و وزوزگوش برای افرادی رخ می دهد که در محیط های پرسروصدا مثل کارخانه جات صنعتی، فرودگاه ها، مناطق نظامی و… کار می کنند و یا دچار رشد استخوان گوش میانی شده اند.

برای درمان وزوزگوش های ناشی از کم شنوایی فرد، بهترین راه استفاده از سمعک است. سمعک به فرد کم شنوا کمک می کند تا با بهبود شنوایی خود، وزوز گوش را کاهش دهد.

  • درمان تینیتوس هایی که علل آن ناشناخته اند:

مسلّماً برای درمان هر بیماری، نیاز به شناخت علل آن است. با توجّه به این که علت بروز تینیتوس در برخی موارد نامعلوم است، تنها می توان توصیه هایی را برای بهبود وزوزگوش رعایت کرد:

برای این افراد مصرف نمک، فلفل، ادویه جات تند، کافئین(چای، قهوه و..) و الکل، کشیدن سیگار و داشتن استرس و فشار روحی، می تواند آسیب زا و در تشدید وزوزگوش موثر باشد.

هم چنین مصرف موادی که دارای ویتامین های B ، A و E هستند و یا مواد دارای «روی» می تواند در بهبود افراد مبتلا به تینیتوس موثر باشد.

چه نوع سمعکی برای افراد مبتلا به وزوز گوش مناسب است؟

سمعک باید براساس نظر ادیولوژیست انتخاب گردد. ادیولوژیست پس از انجام آزمایش های شنوایی وتعیین میزان کم شنوایی فرد، سمعک مناسب را برای فرد مبتلا به وزوزگوش تجویز می کند.

 

کلینیک شنوایی تعادل تجویز سمعک بهار تهران

فروش قسطی سمعک خرید قسط سمعک سمعک قسطی

اینستاگرام سمعک بهار

error: جهت مشاوره رایگان در زمینه تجویز یا تعویض سمعک با ما تماس بگیرید