تاثیر موسیقی برشنوایی

۴۳ میلیون نفر از گروه سنی ۱۲ تا ۳۵ ساله، به خاطر این گونه اصوات، شنوایی‌شان را از دست داده‌اند و این آمار در حال افزایش است. نیمی از کسانی که در این گروه سنی هستند و در کشورهای ثروتمند یا متوسط زندگی می‌کنند به خاطر شنیدن میزان صدای بالا از دستگاه‌های شخصی پخش موسیقی‌شان در خطر از دست دادن شنوایی هستند.همین طور ۴۰ درصد از آنها به خاطر میزان صدا در باشگا‌ه‌های موسیقی و رستوران‌ها در معرض خطرند.

در سال ۱۹۹۴ سه و پنج دهم درصد از نوجوان‌های آمریکایی شنوایی‌شان را از دست داده‌ بودند اما این رقم در سال ۲۰۰۶ به پنج و سه دهم درصد رسیده است.

شنیدن موسیقی با صدای بلند آسیب‌های جدی به دنبال دارد اما به آسانی قابل پیشگیری است. شنیدن یک ساعت موسیقی در روز میزان خوب و قابل قبولی است. شاید پیشنهاد شنیدن تنها یک ساعت موسیقی در روز برای کسانی که عادت دارند هر روز ده ساعت از دستگاه‌های پخش موسیقی‌شان موزیک گوش کنند پیشنهاد غیرقابل قبولی به نظر برسد اما در همین یک ساعت هم نباید صدای موسیقی زیادی بلند باشد.

تاخیر در زمانبندی های عصبی همراه با بالا رفتن سن, اجتناب ناپذبر است ,

اما بر اساس مطالعات جدیدی که در دانشگاه نورث وسترن انجام شده با آموزش موسیقی می توان تا حدودی ار اثرات آن کاست .

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه جام جم, اولین بار است که طی مطالعاتی شواهد بیولوژیکی منی بر تاثیر تجربه موسیقیایی مادم العمر بر روند پیری ارایه می شود. محققان در لابراتوار علوم عصبی شنوایی با اندازه گیری واکنش های اتوماتیک مغز موسیقیدان های پیر و جوان و افراد معمولی به اصوات صوتی به این نتیجه رسیده اند که زمانبندی عصبی در مغز موسیقیدان ها با افراد معمولی بسیار متفاوت بوده و موسیقیدان ها در این زمینه عملکرد بهتری دارند.
نوازندگان مسن نه تنها عملکرد بهتری نسبت به همتایان معمولی خود دارند , بلکه محرکهای موسیقیایی را با سرعت و دقت بیشتری نسبت به افراد جوان معمولی رزم گشایی می کنند." لذا این ایده که تجربه کردن اصوات به شکل فعال در یک دوره ی طولانی از زندگی تاثیر زیادی بر عملکرد سیستم عصبی ما دارد تقویت میشود.

آموزشهای فشرده موسیقی حتی در اواخر عمر میتواند پردازش گفتاری افراد مسن را بهبود بخشیده و در نتیجه توانایی آنها برای ارتباط در محیطهای پیچیده و محیطهای پر سر و صدا را افزایش دهد. پ آموزش موسیقی علاوه بر تقویت حافظه از مشکلات شنیداری افراد در محیطهای پر سر وصدا می کاهد.

این دو مشکلاتی هستند که بسیاری از افراد مسن با آن در گیرند. به تازه گی هم مطالعات گسترده ای بمنظور بررسی اثر موسیقی بر شکل پذیری مغز در طول عمر انسان در جمعیتهای مختلف و در زمینه ی آموزشی انجام شده است . با این حال کاروس متذکر شده که نتایج مطالعه ی کنونی انجام شده ممکن است فراگیر نبوده و نتواند به خوبی ثابت کن که نوازندگان , زمانبندی عصبی مناسبی در تمام واکنشهای مرتبط با اصوات دارند. تجربه ی موسیقیایی بر زمانبندی عناصر صدا که در تشخیص یک صدا از صدای دیگر اهمیت زیادی دارند , موثر است .

کلینیک شنوایی تعادل تجویز سمعک بهار تهرانفروش قسطی سمعک خرید قسط سمعک سمعک قسطی

اینستاگرام سمعک بهار

error: جهت مشاوره رایگان در زمینه تجویز یا تعویض سمعک با ما تماس بگیرید