رابطه تعادل و شنوایی

چگونه می شنویم؟

امواج صوتی توسط توسط ارتعاشات هوا ایجاد می شود برای شنیدن تغییراتی بر روی ارتعاشات صورت گرفته و سیگنال های الکتریکی به مغز رفته و تفسیر شده و سپس ما می شنویم.که لاله گوش امواج را به داخل کانال گوش هدایت می کند و امواج به پرده گوش برخورد کرده و ارتعاش ایجاد شده  وسپس بعد از طی مراحل گفته شده می شنویم.ارتعاشات برخورد کرده به پرده گوش سبب می شود که استخوان های موجود در گوش میانی به میزان زیادی به حرکت در بیایند.در نهایت این ارتعاشات به استخوان رکابی رسیده و به حلزون گوش انتقال می یابد و حلزون گوش ارتعاشات را دریافت کرده و مایع داخل ان به حرکت درامده و همانطور که این مایع حرکت می کند سبب تحریک سلول های حسی شده و به سیگنال های الکتریکی تبدیل شده و به مغز می رود و مناطقی در مغز قرار دارند که سیگنال هایی را دریافت و ترجمه می کنند و ما می شنویم.

گوش به تنهایی می تواند انواع متفاوتی از صدا ها را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کند صداها با توجه به ارتعاشات و سرعت هایی که دارند انواع مختلفی دارند صداهای ارام که تن پایینی درند به میزان کمی پرده گوش را مرتعش می کنند.برای تن صداهای بالا ارتعاشات سریع تر می باشند.این به این معناست که سلول های مو مانند موجود در حلزون گوش در برابر ارتعاشات سرعت های متفاوتی از خود نشان می دهند و این باعث می شود سیگنال های متفاوتی به مغز برسد.این باعث تمایز گسترده ای بین صداهای مختلف می شود.

 

چگونه تعادل خود را حفظ می کنید؟

تعادل تنها توسط سیستم دهلیزی موجود در گوش حفظ نمی شود بلکه سیستم بصری و حسی نیز در ان دخیل هستند اگر هر کدام از این سیستم ها اسیب ببینند شما تعادل خود را از دست داده و احساس سرگیجه می کنید.

مغز با استفاده از سیستم بصری کمک می کند تا ما محیط اطراف خود را شناسایی کنیم سیستم دهلیزی به تشخیص یک خط مستقیم و حرکت در ان جهت به ما کمک می کند و این فعالیت ها هر روزه انجام گرفته که شامل توقف و شروع مجدد حرکات بدن می باشند سیستم حسی این جنبش ها و تنش ها را در عضلات و مفاصل شما موجب می شود همچنین به موقعیت بدن ما در روی زمین نیز نظارت دارند مغز تمامی این اطلاعات را از طریق سیستم ها و فرایندها جمع اوری کرده و یک احساس و پاسخ ثابت ایجاد می کند.

لوله ها و کیسه های موجود در سیستم دهلیزی از مایع پر شده اند هنگامی که ما حرکت می کنیم این مایع درون این دهلیز ها به حرکت در می اید و سیستم های دهلیزی نیز دارای سلول های حسی تخصصی نیز می باشند و حرکت مایع سبب می شود این سلول های حسی خم شوند و این ها در نهایت سبب می شوند سیگنال های الکتریکی ایجاد توسط عصب به مغز رفته و در انجا تفسیر می شوند.

مغز سیگنالهای حرکت را تفسیر کرده و با کنترل کردن چشم ها سبب می شود که شما موقعیت خود را حفظ کنید مغز این سیگنال ها را طوری به عضلات  می فرستد که بدون در نظر گرفتن موقعیت شما از داشتن تعادل درساختمان بدنی شما و راه رفتن مناسب اطمینان داشته باشد.

تست سرگیجه

برای بررسی سرگیجه و اختلالات تعادلی ناشی از سیستم وستیبولار آزمون های متعددی وجود دارد که از میان آنها می توان به آزمون های بالینی بررسی کننده وضعیت مخچه ، آزمون VEMP ، آزمون VNG ، آزمون دیس هالپایک و آزمون E.Cho.G جهت بررسی بیماری منییر اشاره کرد.

 

تست سرگیجه

تست VNG  از مجموعه های تست سرگیجه

هدف از این آزمایش ارزیابی تعادل اندام (سیستم وستیبولار) و سرگیجه است در واقع این آزمایش یک سیستم تشخیص کامل برای تجزیه و تحلیل و ثبت حرکات غیر ارادی چشم (نیستاگموس) با استفاده از تکنولوژی تصویر بردازی ویدئویی است.در این آزمون با ارزیابی حرکات چشم می توان سیستم دهلیزی گوش را بررسی کرد. این آزمون مجموعه ای از چند تست شامل ارزیابی حرکات سریع چشم، آزمون نگاه خیره با چشمان باز و بسته، آزمون اپتوکینتیک، آزمون وضعیتی در کلیه جهات با چشمان باز و بسته، آزمون هالپایک و آزمون کالریک می باشد. کاربرد بالینی این آزمون برای بررسی اختلالات سیستم دهلیزی گوش داخلی می باشد .سرگیجه های وستیبولی میتواند ناشی از ضربه، مصرف دارو، بیماریهای ویروسی و… باشد.

این افرادوقتی سر خود را در وضعیت خاصی (BPPV)یکی از انواع رایج سرگیجه، سرگیجه وضعیتی خوش خیم ناگهانی این افرادوقتی سر خود را در وضعیت خاصی قرار می دهند دچار یک حس چرخشی ناگهانی می شوند این حالت سرگیجه در اثر رسوب ذراتی که از ماکولای اوتریکول و یاساکول جدا می شود و بر روی آمپولهای مجاری نیمدایره گوش داخلی می نشیند ایجاد می شود.

آزمایش VNG که یکی از آزمایش های مفید میباشد در کلینیک شنوایی های سمعک آنجام میپذیرد: ۲۲۲۱۲۲۷ تلفن پذیرش

تست سرگیجه

آزمایش VEMP از مجموعه های تست سرگیجه:

یکی از آزمایشات شنوایی معروف در زمینه ی سنجش شنوایی افراد مبتلا به عارضه ی کم شنوایی ، آزمایش VEMP  است .اکثر تست های شنوایی به منظور تشخیص عملکرد عادی و نرمال ساختار های گوش و اعصاب ناحیه ی گوش می باشد . در کلینیک های سمعک، آزمایش VEMP برای مراجعه کنندگانی که از افت شنوایی خود شکایت دارند انجام می پذیرد . روال انجام این آزمایشات به این شکل است که در طول آزمایش یک دستگاه هدفون روی گوش فرد مراجعه کننده قرار می گیرد ، و الکترودهای کوچکی به وسیله ی نوعی چسب به پوست روی عضله های گردن شخص متصل می شوند و سپس صدا از طریق هدفون منتقل می گردد . در طی آزمایش VEMP الکترودها واکنش و پاسخ آن عضله را ثبت نموده و از طریق نرم افزارهای کامپیوتری میزان واکنش پذیری گوش انسان را به صدا تعیین می نمایند .مدت زمان این آزمایش یک ساعت می باشد .

کلینیک شنوایی تعادل تجویز سمعک بهار تهران

فروش قسطی سمعک خرید قسط سمعک سمعک قسطی

اینستاگرام سمعک بهار

error: جهت مشاوره رایگان در زمینه تجویز یا تعویض سمعک با ما تماس بگیرید