ژنتیک یکی از عوامل موثر در بروز ناشنوایی و کم شنوایی کودکان

ژنتیک یکی از عوامل موثر در بروز ناشنوایی و کم شنوایی کودکانReviewed by Bagheri on Dec 4Rating: 5.0ژنتیکژنتیک  از عوامل موثر در بروز ناشنوایی و کم شنوایی کودکان عنوان می شود. برخی از ژن ها به عنوان عامل نقص در شنوایی و عامل ایجاد اختلال در اعصاب شنوایی، اختلالات حلزون شنوایی و مسیرهای شنوایی شناخته شده اند و از همین رو مشاوره ژنتیک و بررسی سابقه خانوادگی افراد می تواند در پیشگیری از این عوارض نقش به سزایی داشته باشد.

ژنتیک  از عوامل موثر در بروز ناشنوایی و کم شنوایی کودکان عنوان می شود.

برخی از ژن ها به عنوان عامل نقص در شنوایی و عامل ایجاد اختلال در اعصاب شنوایی، اختلالات حلزون شنوایی و مسیرهای شنوایی شناخته شده اند و از همین رو مشاوره ژنتیک و بررسی سابقه خانوادگی افراد می تواند در پیشگیری از این عوارض نقش به سزایی داشته باشد.

اجتناب از ازدواج با بستگان درجه یک به ویژه در صورت وجود معلولیت ناشنوایی در آن ها به عنوان یکی از راهکارهای موثر در پیشگیری از تولد نوزاد کم شنوا یا ناشنوا به شمار می رود.

مصرف برخی از داروها و یا ابتلا به بیماریهای خاص در دوران بارداری نیز موجب نقص در سیستم شنوایی نوزادان می شود از مهم ترین این عوامل عفونت های دوران بارداری، ابتلا به سرخک، سرخجه در اثر تماس با فرد آلوده، توکسو پلاسموز، سفلیس و هپاتیت است که از طریق جفت، سلامت جنین را تحت تاثیر قرار می دهد.

بالا بودن بیلی روبین (زردی ) در نوزادان از دیگر عوامل کم شنوایی و ناشنوایی کودکان به شمار می رود  زردی های دوران نوزادی برای شنوایی نوزاد بسیار خطرناک است و می تواند نقص شنوایی به وجود آورد. به همین دلیل است که درمان زردی کودک باید به موقع و کامل انجام شود.

ابتلا به بعضی بیماری های متابولیکی یا عمومی، کم شدن اکسیژن خون و نرسیدن اکسیژن کافی به نوزاد، وضعیت نوزاد در هنگام زایمان، طول کشیدن زمان زایمان و مسائلی از این قبیل می تواند در نقص شنوایی نقش چشمگیری داشته باشند از آن جا که نقص شنوایی می تواند زندگی یک فرد را تا آخر عمر تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین در امر پیشگیری باید دقت نظر لازم صورت گیرد تا فرد دچار مشکلات نقص شنوایی نشود.

نقص شنوایی نباید باعث طرد شدن کودکان از جامعه شود تعاملات خانوادگی و اجتماعی حق هر انسانی است و این دسته از کودکان نباید از خانواده کنار گذاشته شوند. بیشتر این کودکان متاسفانه منزوی، خجالتی و گوشه گیر می شوند و از نظر روحی لطمه می خورند.

ابزارهای کمکی باید از کودکی در اختیار این افراد گذاشته و آموزش های لازم به آن ها داده شود تا در سن مدرسه به مدارس استثنایی فرستاده نشوند و بتوانند در مدارس عادی و پا به پای سایر دانش آموزان تحصیل کنند، به دسته زیادی از این کودکان نباید انگ معلول زده شود زیرا قادر هستند با آموزش و ابزارهای کمکی و گفتاردرمانی در کنار افراد سالم جامعه زندگی کنند

کلینیک شنوایی تعادل تجویز سمعک بهار تهران

اینستاگرام سمعک بهار

فروش قسطی سمعک خرید قسط سمعک سمعک قسطی

error: جهت مشاوره رایگان در زمینه تجویز یا تعویض سمعک با ما تماس بگیرید