lace

LACE چیست؟

LACE چیست؟Reviewed by Samakbah on Oct 3Rating: 5.0LACE چیست؟یکی از شایع ترین شکایت هایی که بیماران به متخصصان شنوایی می کنند مربوط به مشکلاتی است که آنها در هنگام شنیدن صحبت افراد مختلف در شرایطی که صدای زمینه در محیط وجود دارد است .

LACE چیست؟ یکی از شایع ترین شکایت هایی که بیماران به متخصصان شنوایی می کنند مربوط به مشکلاتی است که آنها در هنگام شنیدن صحبت افراد مختلف در شرایطی که صدای زمینه در محیط وجود دارد است .

این مشکل در شرایطی  مثل  مکالمه در یک رستوران، مکالمه در حالی که  تلویزیون روشن است، در حالی که هوا بارانی است یا هنگام شرکت در یک مهمانی شام هم ممکن است ایجاد شود؛ اما محدود به این شرایط نمیشود. نویز افزوده شده در همه این موارد می تواند تاثیر منفی بر توانایی فرد در درک و پیگیری گفتگو داشته باشد.

سال های  طولانی است که  تولید کنندگان سمعک تمرکز خود را روی بهبود تکنولوژی های سمعک برای کمک و رسیدن به شنوایی بهتر در حضور صداهای مزاحم متمرکز کرده اند. در حالی که سمعک ها  به توسعه توانایی و تمرکز  شنوایی در نویز کمک زیادی می کنند، هنوز هم بسیاری از افراد مبتلا به کم شنوایی دچار مشکل در شنیدن و درک گفتار در نویز هستند. اما چرا؟

هنگامی که یک فرد مکالمه ای با یک شخص دیگر در یک محیط آرام داشته باشد، مهمترین عامل در توانایی شنیدن و درک گفتار آن، توانایی شنوایی شخص است. به عبارت دیگر، شنونده می تواند گفتار شخص دیگری را درک کند.

اگر شما کاهش شنوایی دارید و از سمعک استقاده می کنید بعید است که در شرایط بدون نویز مشکلی در درک گفتار و صدا داشته باشید. با این حال، هنگامی که در حال مکالمه در یک رستوران شلوغ هستید، افزایش صدا فقط بخشی از توانایی درک گفتار شما است. هنگامی که  سر و صدای زمینه  وجود دارد، مغز شما باید یک کار پردازش پیچیده تری را انجام دهد تا بفهمید که چه چیزی می شنوید. این بخش از شنوایی به عنوان پردازش شنوایی شناخته می شود. بدیهی است که توانایی پردازش شنوایی فرد در طول عمر خود تغییر می کند. تقریبا از ۴۰ سالگی، پردازش شنوایی ما به آرامی شروع به کم شدن می کند.

پردازش شنوایی هر فرد متفاوت است. و البته، چنین تغییراتی در هنگام کاهش شنوایی بیشتر وجود دارد. به همین دلیل برای افرادی که دارای  کاهش شنوایی هستند بسیار مهم است که بدانند  پردازش شنوایی چیست و روشهایی که می توان آنها را برای بهبود مهارت های پردازش شنیداری خود استفاده کرد، چگونه است. درست همانطور که فیزیوتراپی می تواند عضلات را تقویت کند تا جابجایی یا حرکت را بهبود بخشد، تمرین های گوش دادن می تواند پردازش شنوایی را بهبود بخشد که درک بهتری در محیط های دشوار اتفاق بیوفتد.

lace

گوش دادن و ارتقای ارتباطات یا LACE، یک ابزار آموزشی مبتنی بر رایانه است که به افراد کمک میکند تا مهارتهای پردازش شنوایی خود را افزایش دهند.

برنامه LACE شامل یک سری تمریناتی است که توسط متخصصان شنوایی و مهندسین به طور خاص برای هدف قرار دادن مهارت هایی که می تواند به بزرگسالان کمک کند پردازش شنوایی خود را بهبود بخشد اماده شده است.

LACE از تمرینات تمرینی در چهار دسته خاص استفاده می کند: سخنرانی در سر و صدا، گفتارهای سریع، صدای رقابتی و حافظه شنوایی. در هر یک از این دسته ها، تمرینات بسته به عملکرد و پیشرفت شما دشوارتر یا آسان تر می شود. بنابراین، با بهبود مهارت های پردازش شنیداری، وظایف دشوارتر می شوند.  LACE همچنین شامل چندین "نکات" پاپ آپ است که به منظور فراهم کردن کاربر با استراتژی های مفید و نکات آموزنده برای بهبود مهارت های ارتباطی خود و همچنین ارائه اطلاعات اضافی در مورد کاهش شنوایی و جلوگیری از شنوایی، طراحی شده است.

تحقیقات نشان می دهد که پردازش شنوایی می تواند با استفاده از LACE به طور قابل توجهی بهبود یابد. اگر دارای کاهش شنوایی باشید، LACE موثرتر است اگر با سمعک ها استفاده شود.

دریغ نکنید! از متخصصان شنوایی ما در کلینیک شنوایی بهار درباره پردازش شنوایی و LACE بپرسید.

 

سمعک بهار

اینستاگرام سمعک بهار

سمعک رایگان

error: جهت مشاوره رایگان در زمینه تجویز یا تعویض سمعک با ما تماس بگیرید